جراحی زیبایی

لیپوماتیک بازو

لیپوماتیک بازو

عمل لیپوماتیک بازو کمک می کند تا چربی های اضافی بازو تخلیه شوند تا بازو لاغرتر و خوش فرم تر به نظر برسد. بازوی بعضی افراد بطور طبیعی بزرگ و حجیم است و با فرم کلی بدن تناسب ندارد. این مشکل که می تواند دلایل ژنتیکی داشته باشد، برای فرد محدودیت هایی از جمله در انتخاب نوع لباس ایجاد می کند.

از آنجا که چربی موجود در بازو غالبا از نوع چربی های سرسخت و مقاوم است، پیروی از رژیم های غذایی لاغر کننده و تمرینات سخت ورزشی مخصوص بازو نیز، معمولا بی نتیجه است.

 خوشبختانه این مشکل که در گذشته راه حل دیگری نداشته، امروزه توسط عمل لیپوماتیک بازو رفع می شود. ضمن عمل لیپوماتیک، عمل لیپوماتیک بازو هم به عنوان یک عمل مستقل و هم به عنوان مکمل در کنار عمل براکیوپلاستی قابل انجام است.

تفاوت لیپوماتیک بازو و لیپوساکشن بازو

در کل، لیپوماتیک بازو همان لیپوساکشن بازو است که در آن از فناوری پیشرفته‌تری استفاده می شود.

 قبلا در عمل لیپوساکشن، بافت‌ چربی تخریب و سپس تخلیه می شد، ولی قابل تزریق به سایر نقاط بدن نبود. اما در عمل لیپوماتیک، بافت چربی با حرکات نوسانی و بطور فیزیکی شکسته می شود و مجددا قابل استفاده است.

بعلاوه، اخیرا با کمک امواج اولتراسونیک، این عمل بهتر انجام می شود و پوست و چربی باقیمانده در ناحیه عمل یکدست و هموار می ماند.

 مزیت دیگر لیپوماتیک بازو سهولت بیشتر لیفت بازو و فرم دهی پوست بعد از عمل، و احتمال بسیار کم آمبولی چربی، درد، ورم، ترشحات و کوفتگی پس از عمل است.

لیپوماتیک بازو به چه افرادی پیشنهاد می شود :

  • افرادی که از سلامت عمومی برخوردارند
  • شیوه زندگی آنها توام با پیروی از رژیم غذایی مناسب و ورزش منظم است
  • دچار چاقی و اضافه وزن نیستند
  • دارای بازوی بزرگ و افتاده هستند و نمی توانند آن را با ورزش یا رژیم غذایی اصلاح کنند
  • پوست الاستیک دارند (اگر ارتجاع پذیری پوست فرد ضعیف باشد، پس از لیپوماتیک، یکدستی بافت پوست از بین می رود)
  • انتظارات آنها از عمل لیپوماتیک بازو واقع بینانه است.

آماده سازی قبل از عمل لیپوماتیک بازو

ابتدا جراح متخصص زیبایی با بررسی نوع چربی، اندازه بازو، میزان افت و سایر ویژگی ها، میزان چربی را که باید استخراج شود، برآورد می کند. برای تسکین درد، معمولا بی حس کننده موضعی به کار می رود. اما بنا به تشخیص پزشک، ممکن است از  داروی خواب (narcosis) یا بیهوشی عمومی هم استفاده شود.

دو هفته قبل از لیپوساکشن بازوها، لازم است مصرف مواد زیر متوقف شود:

  • داروهای حاوی آسپرین
  • داروهای ضد انعقاد خون مثل وارفارین
  • ویتامین ها و مکمل های غذایی
  • دخانیات

محدوده عمل لیپوماتیک بازو

عمل لیپوماتیک بازو در سطح خلفی و بیرونی، و یا در سطح داخلی بازو انجام می شود. لیپوساکشن بازو از سطح خلفی و بیرونی به صورت دایره ای انجام می شود و برداشتن چربی بازو از آنجا با بهترین نتیجه توام است. ولی پوست قسمت داخلی بازو ظریف و غیرالاستیک است و حذف سلولهای چربی در آنجا باید با ملایمت بیشتری انجام شود.

چگونگی انجام عمل لیپوماتیک بازو

 ابتدا مایع مخصوصی (tumescent fluid  ) در منطقه تحت درمان تزریق می شود تا جدا شدن چربی را تسهیل کند. سپس برش های کوچکی (در حد 2 تا 3 میلیمتر) در بازو ایجاد می شود تا لوله ی کوچک کانولا (cannula) که به پمپ مکش متصل است، وارد شود. کانولا بدون آسیب رساندن به چربی موجود در ماهیچه بازو، در یک حرکت رو به جلو و عقب، چربی های زیر پوستی را می شکند و ذرات آنها را با مکش بیرون می آورد.

بعد از عمل زیبایی لیپوماتیک بازو

بعد از عمل محل زخم بخیه می شود و بیمار به اتاق ریکاوری منتقل می شود. اگر لیپوماتیک بازو تحت بیهوشی عمومی انجام شده باشد، بیمار شب اول را در بیمارستان می گذراند.

ریکاوری بعد از لیپوماتیک بازو

بهبودی هر فرد بعد از انجام عمل لیپوماتیک بازو متفاوت است و زمان ریکاوری به عوامل مختلفی از جمله نحوه مراقبت شخصی بعد از عمل، وضعیت سلامت فرد، موفقیت عمل، و نوع عمل بستگی دارد.

 بعد از عمل، لوله کوچکی برای تخلیه خون و مایعات اضافی به زیر پوست وصل می شود. بیمار باید برای نگه داشتن و بستن ناحیه عمل گن مخصوص بپوشد. گن تا 6 هفته پوشیده می شود و فقط هنگام حمام کردن خارج می شود. برای جلوگیری از ترومبوز وریدی، تزریق لازم خواهد بود. پس از 3 هفته، ماساژ لنفاوی، 2 جلسه در هفته به مدت 5 هفته انجام می شود. بخیه ها 7 روز پس از عمل برداشته می شوند. معمولا، برای برگشت به روال عادی زندگی 2 تا 3 روز، و برگشتن به تمرینات عادی ورزشی چند هفته زمان لازم است.

 سونا، سولاریوم یا آفتاب گرفتن بعد از 8 هفته امکان پذیر است. ولی زمان لازم برای بهبود تورم و مشاهده نتیجه نهایی عمل لیپوماتیک بازو 2 تا 3 ماه یا حتی بیشتر است.

خطرات و عوارض احتمالی لیپوماتیک بازو

بطور کلی در همه اشکال جراحی زیبایی خطراتی از قبیل عفونت و نکروز بافتی وجود دارد، و لیپوماتیک بازو هم از این قاعده مستثنی نیست. بعلاوه، نتیجه عمل ممکن است برای بیمار رضایت بخش نباشد و این، مخصوصا در افرادی که انتظار منطقی از نتیجه عمل ندارند، ممکن است منجر به بروز مشکلات اجتماعی و روانی شود.

گاهی نیز، پس از خارج کردن چربی اضافی، پوست به حالت قبل خود بر نمی گردد و چین های غیر طبیعی در آن ایجاد می شود. البته، این مشکل با عمل لیفت بازو (براکیوپلاستی) رفع می شود.

نتیجه لیپوساکشن بازو

لیپوماتیک بازو یک جراحی بسیار موفق، دارای کمترین عارضه، و کمترین درد و خونریزی است و نتایج آن برای طولانی مدت باقی می ماند. در حقیقت، سلولهای چربی که در طی این روش از بدن خارج شده اند، دیگر توسط بدن بازسازی نمی شوند.

اما برای حفظ این نتایج و جلوگیری از تجمع دوباره چربی در سلول های باقیمانده، لازم است از یک شیوه زندگی سالم پیروی کرد تا از برگشتن دوباره وزن جلوگیری شود.

پرسش های متداول لیپوماتیک بازو

1-آیا عمل لیپوماتیک بازو برای مردان هم انجام می شود؟

اینکه مردان چربی در بازوهای خود داشته باشند غیرمعمول است، اما در صورت لزوم می توان این کار را انجام داد.

2-چه کسانی نباید عمل لیپوماتیک بازو را انجام دهند؟

مبتلایان هموفیلی، چاقی مفرط، و افرادی که سابقه بیماری های قلبی، تنفسی و آلرژی داشته اند، همچنین، افرادی که پوست آنها شل است و الاستیسیته کافی ندارد، توصیه می شود از انجام عمل لیپوماتیک بازو صرفنظر کنند.

3-جای زخم (اسکار) بعد از لیپوماتیک بازو چگونه است؟

کانولای به کار رفته در لیپوماتیک بازو یک وسیله کوچک است و به همین دلیل، زخم ها نیز کوچک هستند. جای زخم بسته به کیفیت پوست بیمار متفاوت است. جراحان سعی می کنند حتی الامکان برش ها را در چین های طبیعی پوست ایجاد کنند که دیده نشوند.

4-فایده پوشیدن گن بعد از عمل لیپوماتیک بازو چیست؟

پوشیدن گن مخصوص بعد از عمل هم به کنترل تورم و محدود ساختن پوست بازو به کانتور جدید کمک می کند، و هم برای کاهش خطر ترومبوز وریدی موثر است.

5-هزینه لیپوماتیک بازو چگونه محاسبه می شود؟

هزینه لیپوماتیک بازو شامل هزینه های مربوط به آزمایش های قبل از عمل، بیهوشی، جراحی، هزینه بستری در بیمارستان، مراقبت های بعد از عمل، دارو و گن، و سایر هزینه های مرتبط می باشد و توسط جراح متخصص برآورد می شود. هزینه اصل عمل جراحی که بیشترین سهم را به خود اختصاص می دهد، به عوامل گوناگونی از جمله، تجربه و مهارت جراح، حجم چربی، پیچیدگی عمل و مدت زمان بیهوشی، و توام بودن یا نبودن با سایر جراحی ها بستگی دارد.

6-مدت زمان جراحی عمل لیپوماتیک بازو چقدر است؟

زمان جراحی بر اساس عواملی مانند میزان چربی و فرم بازوها از بیمار تا بیمار دیگر متفاوت است و بین یک تا دو ساعت طول می کشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *