کاشت مو

مزوتراپی مو

مزوتراپی مو

ریزش مو یکی از مشکلاتی است که افراد بسیاری به خصوص آقایان به دلایل متفاوتی به آن دچار می شوند. ریزش مو می تواند به دلایل مختلفی چون ژنتیک، اختلالات هورمونی، مصرف داروهای خاص، افزایش سن و فشار های عصبی اتفاق بیفتد. ریزش ۱۰۰ تار مو در روز طبیعی است اما اگر بیشتر از این مقدار شود باعث کم پشت شدن مو ها می شود. امروزه درمان های بسیاری از جمله انواع دارو ها و روش های خانگی و کلینیکی برای درمان ریزش مو وجود دارد. یکی از روش های پرطرفدار کلینیکی که امروزه متقاضیان زیادی دارد، مزوتراپی مو است.

مزوتراپی مو چیست؟

مزوتراپی مو همانطور که از اسمش پیداست روشی است که هدف آن مستقیما درمان بخش مزودرم پوست می باشد. مزودرم لایه ای از پوست است که رگ های خونی در آن قرار دارند. مو برای حفظ سلامت خود به مواد مغذی از جمله ویتامین ها و مواد معدنی نیاز دارد؛ این مواد از طریق رگ های خونی مزودرم تامین می شوند. فرآیند تامین مواد مغذی ممکن است با افزایش سن یا هر دلیل دیگری تضعیف شده و همین امر موجب ریزش مو می شود. در مزوتراپی، محلولی از انواع تقویت کننده ها، ویتامین ها و دارو های تجویز شده توسط پزشک متخصص پوست و مو، به مزودرم تزریق شده و باعث تقویت فولیکول مو می شود.

چه کسانی می توانند از مزوتراپی مو استفاده کنند؟

مزوتراپی روشی کم خطر است که همه افراد فارغ از جنسیت و سن می توانند از آن استفاده کنند. افرادی که موی سالم دارند می توانند برای تقویت فولیکول و زیبایی هر چه بیشتر مو های خود از این روش بهره ببرند. اما اغلب این روش برای کسانی است که از انواع ریزش مو از جمله ریزش مو بر اثر افزایش سن و ریزش موی سکه ای رنج می برند. البته استفاده از این روش برای برخی از افراد با مشکلات خاص از جمله دیابت، هموفیلی، خانم های باردار وافراد با سابقه التهابات و حساسیت های پوستی ممنوع می باشد.

فرآیند مزوتراپی مو

پیش از شروع فرآیند درمان ابتدا پزشک متخصص پوست و مو بیمار را معاینه کرده و از دلایل ریزش موی وی اطمینان حاصل می کند. پس از آنکه دکتر متخصص پوست و مو تشخیص داد که بهترین درمان برای ریزش موی بیمار مزوتراپی است؛ پوست سر بیمار را با روش های ترموتراپی ماساژ داده تا پوست سر نرم شده و آماده تزریق شود. پس از آن محلول تزریقی که توسط پزشک متخصص پوست و مو با توجه به نوع ریزش موی بیمار آماده شده است با سرنگ های مخصوص مزوتراپی استریل به لایه های میانی پوست سر تزریق می شود. این محلول اغلب شامل مواد افزایش دهنده گردش خون، ویتامین ها و املاح مورد نیاز مو می باشد. در طی پروسه درمان پزشک متخصص پوست و مو همواره دوز داروی تزریقی را کنترل می کند.

مزوتراپی مو چه تاثیری روی مو خواهد داشت؟

مزوتراپی علاوه بر تحریک و تغذیه فولیکول، بازسازی موها و درمان ریزش مو، باعث تغذیه سلول های ریشه مو وسالم و قوی تر شدن آن ها می شود. مزوتراپی می تواند با رساندن مواد مغذی به ساقه مو نیز باعث افزایش ضخامت و حجم موها و درنتیجه پر پشت شدن مو ها می شود.

عوارض مزوتراپی مو

مزوتراپی مو یک روش بی خطر و بدون نیاز به جراحی است که هیچ عوارضی ندارد اما ممکن است در برخی موارد نادر بیمار پس از جلسات درمان دچار کبودی های خفیفی در نواحی تزریق شود که طی یک هفته برطرف می شود.

مزایای مزوتراپی نسبت به دیگر روش های درمان ریزش مو

مزوتراپی مو نیازی به بیهوشی یا جراحی ندارد. از آنجایی که در مزوتراپی مو، محلول به صورت محلی به سر تزریق می شود؛ در ریزش موی سکه ای می توان تزریق را تنها در محلی که ریزش مو اتفاق افتاده انجام داد. درصد موفقیت درمان با مزوتراپی بسیار بیشتر و هزینه آن به مراتب کمتر از روش های دیگر است. مزوتراپی مو عوارض جانبی ندارد و نتایج آن در زمان کوتاه قابل مشاهده است.

هزینه ی مزوتراپی مو

هزینه ی نهایی مزوتراپی بر اساس تعداد جلسات مورد نیاز برای هر بیمار، پزشک متخصص و کلینیک پوست و مو، وضعیت و میزان ریزش موی بیمار و میزان مواد تزریقی بستگی دارد و نمی توان هزینه مشخصی را برای آن تخمین زد.

سوالات متداول مزوتراپی مو

۱-آیا درمان ریزش مو با مزوتراپی قطعی است؟

مواد شیمیایی که در مزوتراپی مو استفاده می شود باعث تغذیه و تقویت مو شده و ریزش مو را متوقف می کند. این روش درمانی موفقیت نسبتا بالایی دارد.

۲-چند جلسه مزوتراپی برای درمان ریزش مو موثر است؟

دوره درمان ریزش مو با مزوتراپی، حدودا ۱۰ تا ۱۵ جلسه به فاصله سه هفته می باشد؛ با این حال تعداد جلسات ممکن است برای افراد مختلف متفاوت باشد.

۳-آیا مزوتراپی مو درد دارد؟

مزوتراپی مو با سوزن مخصوص انجام می شود. این سوزن ها یسار ریز بوده و به همین دلیل بیمار حین تزریق دردی حس نخواهد کرد. البته ممکن است بیمار در زمان وارد شدن سوزن اندکی فشار روی پوست سر حس کند.

۴-از چه زمانی نتایج مزوتراپی مو قابل مشاهده خواهد بود؟

زمان مشاهده نتایج مزوتراپی مو آنی نبوده ممکن است با توجه به بدن بیمار بین یک تا دو هفته تا ظهور نتایج اولیه زمان نیاز باشد.

۵-آیا نتایج مزوتراپی مو دائمی است؟

خیر؛ مزوتراپی مو درمانی موقت است. البته با گذراندن یک دوره درمان ممکن است تا چند سال نیازی به تمدید تزریق نداشته باشید.

۶- هر جلسه مزوتراپی مو چقدر زمان می برد؟

تزریق محلول در مزوتراپی مقداری زمان بر است و با توجه به وسعت منطقه تزریق ممکن است بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه زمان ببرد.

۷-ماندگاری درمان ریزش مو با مزوتراپی چقدر است؟

ماندگاری اثر مزوتراپی مو پس از پایان دوره درمان به عوامل مختلفی از جمله شدت و علت ریزش موی افراد بستگی دارد و ممکن است سه تا چهار سال و در برخی موارد حتی بیشتر از این مدت ماندگاری داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *