خدمات پوست

بوتاکس کف دست و پا برای درمان تعریق

بوتاکس کف دست و پا برای درمان تعریق

یکی از مشکلاتی که برخی افراد از آن رنج می برند تعریق بیش از حد کف دست و پا است که در برخی موارد شدید، بیمار را در انجام برخی کارهای روزمره دچار مشکل می کند. این بیماری اغلب زمینه ارثی دارد ولی در برخی موارد می تواند دلایل دیگری چون استرس مفرط، دیابت، یائسگی، تیروئید پرکار، ضعف سیستم ایمنی و عفونت نیز داشته باشد. تعریق بیش از انداره کف دست و پا به هر دلیل که باشد نوعی بیماری محسوب شده و نیاز به درمان دارد. درمان های متفاوتی برای کاهش یا توقف تعریق کف دست و پا وجود دارد که در ادامه مقاله به آن ها خواهیم پرداخت.

چه درمان هایی برای تعریق زیاد کف دست و پا وجود دارد؟

روش های متفاوتی برای درمان تعریق بیش از حد کف دست و پا وجود دارد. برخی از روش های موجود برای درمان تعریق زیاد کف دست و پا به شرح زیر می باشند:

روش های دارویی:

داروهای موضعی و خوراکی بسیاری وجود دارند که می توان برای درمان تعریق بیش از حد کف دست و پا از آن ها استفاده کرد. این داروها ممکن است پایه شیمایی یا گیاهی داشته باشند و تنها پزشک متخصص پوست و مو می تواند تشخیص دهد که فرد بیمار از چه دارویی باید استفاده کند. داروهای موضعی ضد عرق و ترکیبات آنتی کولینرژیک از جمله داروهای پرکاربرد در درمان تعریق کف دست و پا هستند.

درمان از طریق جراحی:

جراحی روشی پر هزینه و دائمی برای توقف تعریق کف دست و پا می باشد. در این نوع درمان که برای موارد بسیار حاد استفاده می شود، اعصاب تحریک کننده غدد عرق به صورت دائمی قطع می شوند. نوعی روش جراحی دیگر نیز وجود داشته که امروزه کاربرد بسیار کمی دارد. در این روش حفره زیر بغل به روش لیپوساکشن تخلیه می شود.

یونتوفورز:

روشی بدون نیاز به جراحی برای درمان تعریق بیش از حد دست ها وجود دارد که در آن دست های بیمار در محلولی ویژه قرار می گیرد. سپس جریان الکتریسیته از این محلول عبور کرده و محلول یونیزه می شود. اما این روش هزینه بالایی دارد و ممکن است بیمار حین درمان ناراحتی نسبتا زیادی در دست های خود احساس کند.

درمان با تزریق بوتاکس:

یکی از روش های پرطرفدار درمان تعریق بیش از حد دست و پا تزریق بوتاکس است که نسبت به روش های دیگر کم هزینه تر بوده و عوارض کمتری نیز دارد.

بوتاکس کف دست و پا چیست؟

کف دست و پای هر فرد به صورت معمول دارای غدد عرق بسیار است که در حالت عادی با افزایش دمای بدن برای خنک کردن بدن شروع به تولید عرق می کنند. در برخی افراد به دلایل متفاوت این میزان تعریق طبیعی بسیار بیشتر از حد معمول شده و او را دچار مشکلات مختلفی می کند.

روش تزریق بوتاکس کف دست و پا روشی نسبتا کم هزینه و با عوارض نسبتا کم می باشد که می تواند تا حد زیادی در کاهش و یا حتی توقف تعریق دست و پا موثر باشد. این روش درمانی ساده وسریع است. بوتاکس اعصابی که وظیفه تحریک غدد عرق را بر عهده دارند فلج کرده و در نتیجه فرآیند تعریق کاهش یافته یا متوقف خواهد شد.

بوتاکس کف دست و پا چگونه انجام می شود؟

پس از معاینه بیمار، پزشک متخصص پوست و مو نوع درمان را برای کاهش تعریق کف دست و پا مشخص می کند. در صورتی که این درمان بوتاکس باشد، پس از استفاده از مواد بی حسی موضعی بر ناحیه، پزشک متخصص پوست و مو سطح دست و پای بیمار را به نقاط مختلفی تقسیم می کند. تعداد این نقاط برای هر فرد متفاوت بوده و محل آن ها با توجه به اعصاب تحریک کننده غدد عرق مشخص می شود. پس از مشخص شدن نقاط، پزشک اقدام به تزریق بوتاکس در این نواحی می نماید. با تزریق بوتاکس، این ماده اعصاب تحریک کننده غدد عرق را مسدود و فلج کرده و به تدریج باعث توقف تعریق کف دست و پا می شود.

چه مراقبت هایی قبل و بعد از بوتاکس کف دست و پا لازم است؟

چند روز پیش و پس از درمان توصیه می شود که از خوردن غذاهای چرب و مواد غذایی مانند مارچوبه، پیاز، سیر، کاری و قهوه خودداری کنید. همچنین پزشکان متخصص پوست و مو توصیه می کنند بیماران حداقل ۳ روز قبل و بعد از جلسه درمانی الکل مصرف نکنند. تا ۲۴ ساعت پس از جلسه درمان، بیماران نباید ورزش ها شدید انجام دهند و از رفتن به سونا و جکوزی نیز خودداری کنند.

بوتاکس کف دست و پا برای کاهش تعریق چه عوارضی دارد؟

اغلب بیماران پس از بوتاکس کف دست و پا عوارض چندانی نخواهند داشت؛ با این وجود در موارد نادر ممکن است برخی بیماران دچار عوارضی چون درد موضعی،کبودی، تورم و حساسیت پوستی از خود نشان دهند که اغلب موقتی بوده و پس از حداکثر یک هفته رفع می شوند.

هزینه های بوتاکس کف دست و پا چگونه است؟

با توجه به نوع و مقدار بوتاکس مورد استفاده در درمان تعریق کف دست و پا، پزشک متخصص پوست و مو،‌ کلینیک زیبایی و وسعت محل درمان هزینه های بوتاکس می تواند برای افراد مختلف متفاوت باشد.

سوالات متداول بوتاکس کف دست و پا

1-آیا تزریق بوتاکس به کف دست و پا دردناک است؟

تزریق بوتاکس با سوزن مخصوص بوتاکس انجام می شود و بیمار درد چندانی احساس نخواهد کرد. با این حال در صورت احساس ناراحتی بیمار، پزشک متخصص پوست و مو از داروهای بی حسی استفاده خواهد کرد.

2-درمان تعریق دست و پا توسط بوتاکس چقدر ماندگاری دارد؟

ماندگاری بوتاکس با توجه به متابولیسم بدن هر فرد می تواند متغیر باشد اما اغلب بین ۶ تا ۱۲ ماه ماندگاری دارد.

3-آیا همه می توانند از بوتاکس کف دست و پا برای کاهش تعریق استفاده کنند؟

تزریق بوتاکس برای افراد زیر ۱۸ سال توصیه نمی شود. همچنین زنان باردار و مادران شیرده، افراد دارای مشکلات عصبی و بیمارانی که ضعف سیستم ایمنی دارند ممنوع می باشد.

4-چند جلسه درمان برای کاهش تعریق کف دست و پا نیاز است؟

به طور معمول یک تا دو جلسه درمانی برای اغلب بیماران کافی است.

5-هرجلسه تزریق بوتاکس چقدر زمان می برد؟

این فاصله اغلب با توجه به ماندگاری بوتاکس در بدن هر بیمار بستگی دارد ولی به صورت میانگین هر ۶ یا ۸ ماه بیمار به تزریق مجدد نیاز خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *