جراحی زیبایی

لیپوماتیک غبغب

لیپوماتیک غبغب

لیپوماتیک غبغب که به آن لیپوماتیک سابمنتال (Submental lipomatic)، یا به اختصار لیپوی غبغب هم گفته می شود، یک روش عالی برای خلاص شدن از شر چربی ها و تقویت نمای چهره فرد است.

در عمل لیپوماتیک سابمنتال، بافت چربی جمع شده در زیر چانه، زیر غبغب و امتداد قسمت بالای گردن تا حد ممکن برداشته می شود و کانتور چانه بهبود پیدا می کند. حتی افرادی که بطور طبیعی لاغر هستند، گاهی ممکن است از تجمع چربی مقاوم و ناخواسته در زیر چانه خود شکایت داشته باشند.

لیپوماتیک غبغب (Double chin lipomatic) علاوه بر اینکه چربی زیر چانه را بطور دائمی حذف می کند، به سفت شدن عضلات زیر چانه هم نیز کمک می کند و با تقویت خط فک (Jawline) گردن محکم تر و جوان تری ایجاد می کند.

 لیپوماتیک غبغب برای چه کسانی مناسب است؟

لیپوماتیک غبغب برای افرادی که دارای غبغب و چربی ناخواسته گردن و مناطق اطراف آن هستند و توسط درمان های غیر تهاجمی موجود نتوانسته اند مشکل خود را رفع کنند، مناسب است. برای تشخیص دقیق اینکه چه کسی کاندیدای خوبی برای عمل لیپوماتیک غبغب است، باید به نظر جراح متخصص زیبایی رجوع کرد تا ضمن مشاوره با بیمار، ویژگی های صورت و تاریخچه پزشکی او را بررسی کند و همچنین، با معاینه ارتجاع پذیری (الاستیک بودن) پوست را می سنجد تا تضمین کافی برای برگشت پوست به حالت طبیعی و موفقیت عمل داشته باشد.

اگر الاستیسیته پوست کافی نباشد، ممکن است بیمار همزمان با لیپوماتیک به عمل لیفت نیز احتیاج داشته باشد. لیپوماتیک غبغب به افراد چاق توصیه نمی شود. چون این عمل فقط چربی های سطحی را از بین می برد و به لایه چربی عمیق تر زیر پوست افراد چاق (subplatysmal fat) دسترسی ندارد.

عمل لیپوماتیک غبغب چگونه انجام می شود؟

شخص داوطلب باید 2 هفته قبل از عمل، مصرف برخی داروهای خاص نظیر داروهای رقیق کننده خون را کنار گذاشته، از مصرف سیگار و سایر دخانیات خودداری کند.

لیپوساکشن چانه یک روش سرپایی است و می تواند در مطب انجام شود. زمان مورد نیاز معمولاً کمتر از یک ساعت است و عمل می تواند تحت بی حسی موضعی انجام شود. پس از شستشوی پوست و بی حس شدن ناحیه تحت درمان، جراح برش های کوچکی (تقریباً 2 تا 3 میلیمتر) زیر چانه و احتمالاً پشت گوش ایجاد می کند. معمولا 3 برش کافی است. وی سپس لوله باریک متصل به یک دستگاه مکنده، به نام کانولا (cannula) را وارد سوراخ های ایجاد شده می کند و با حرکات رو به جلو و عقب کانولا در لایه چربی زیر پوست، چربی اضافی را از بافت جدا و خارج می کند.

پس از خاتمه عمل، هر برش با یک یا دو بخیه بسته می شود. بیمار دستورالعمل نحوه مراقبت از زخم ها و استفاده از گن مخصوص (چانه بند) را از جراح متخصص دریافت می کند و مرخص می شود. اثرات بی حسی می تواند تا 24 ساعت بعد از عمل باقی بماند. بعد از آن ممکن است بیمار درد داشته باشد که برای کنترل آن داروهای ضد درد تجویز می شود. درد کم کم آرام می شود و تا 5 روز از بین می رود.

تکنیک های موثر حین عمل لیپوماتیک غبغب

بعضی از جراحان زیبایی با استفاده از تکنیک های جدیدی نظیر  وایزر لیپو (VASER lipo)،  توسط ارتعاشات اولتراسونیک وایزر چربیها را می شکنند.

این کار حذف چربی را آسانتر، و تخریب و تورم را کمتر می کند. برخی دیگر لیپوی چانه را با فیس تایت (FaceTite) ترکیب می کنند، که در آن از انرژی رادیو اکتیو برای تحریک تولید کلاژن و سفت شدن پوست استفاده می شود و باعث مشخص تر شدن کانتور گردن و فک می گردد.

بهبودی بعد از لیپوماتیک غبغب

بهبودی لیپوماتیک غبغب سریع است و بیمار طی 3 تا 5 روز می تواند به کار خود برگردد. زخم ها تا دو هفته محو و تقریباً نامرئی می شوند و می توان گفت که بعد از کامل شدن بهبودی، تقریباً اسکار به جای نمی ماند. ممکن است پس از لیپوماتیک غبغب، تا چند روز خون و مایعات از محل عمل خارج شود و نیاز به تخلیه باشد. بیمار باید برای هفته اول بطور مداوم، و برای دو هفته دیگر شب ها چانه بند مخصوص را بپوشد. این چانه بند از سر پوشیده می شود و با فشاری که به زیر چانه وارد می آورد، تورم را به حداقل رسانده، باعث تطابق بهتر پوست ناحیه با کانتور جدید گردن می شود. ممکن است در ناحیه عمل کبودی، تورم، عدم تقارن، و برآمدگی وجود داشته باشد که آرام آرام برطرف می شود. تورم ممکن است تا 3 ماه طول بکشد و نتایج نهایی تا 6 ماه آشکار می شود. البته، تا یک سال هم غیر معمول نیست.

عمل لیپوماتیک غبغب چه مدت ماندگاری دارد؟

لیپوماتیک غبغب برای ارائه نتایج بلند مدت طراحی شده است، اما مدت ماندگاری نتایج آن از فرد به فرد متفاوت است. در بسیاری موارد، نتایج عمل ممکن است 7 تا 10 سال بماند. با این حال، روند پیری متوقف نمی شود و در همه هم یکسان عمل نمی کند.

نتایج لیپوماتیک غبغب به موازات پیر شدن فرد، به تدریج از بین می رود. پیروی از سبک زندگی سالم و جلوگیری از چاقی مهمترین کارهایی است که می توان برای پیشگیری از این روند انجام داد.

اگر مدتی بعد از عمل پوست شل شود، شاید خاصیت ارتجاعی آن کافی نبوده باشد. در اینصورت جراح متخصص ممکن است روش دوم مانند لیفت گردن را توصیه کند.

استفاده مرتب از چانه بند بعد از لیپوماتیک غبغب به رفع تورم و ایجاد کانتور مورد نظر کمک زیادی می کند

خطرات و عوارض احتمالی لیپوماتیک غبغب

لیپوماتیک غبغب یک روش ایمن، کم خطر و کم عارضه محسوب می شود. با این حال، اگر برداشتن چربی بطور ناهموار صورت گرفته باشد، ممکن است باعث شود بافت پوست ناصاف و برآمده شود. همچنین احتمال ضعیفی وجود دارد که صورت دچار بی حسی ناشی از آسیب دیدگی عصب، یا عدم تقارن شود، البته این حوادث نادر است. اگرچه، لیپوماتیک غبغب یک عمل جراحی است و خطرات عمومی همه جراحی ها از قبیل احتمال عفونت، تورم، درد و تب در آن هم وجود دارد، ولی به دلیل کوچک بودن برشها این خطرات حداقلی است و تا چند روز بعد از درمان به خودی خود از بین می روند.

هزینه لیپوماتیک غبغب چقدر است؟

هزینه لیپوماتیک غبغب شامل هزینه جراح، هزینه بیهوشی، هزینه تسهیلات بیمارستان یا مرکز جراحی، آزمایشگاه، داروهای تجویز شده و لوازم مورد نیاز بعد از عمل می باشد. میزان آن هم به ویژگی های جراحی، محل اجرای جراحی (مطب یا بیمارستان)، نوع بیهوشی (موضعی، عمومی، آرام بخش IV)، توام بودن یا نبودن با سایر جراحی ها بستگی دارد. لیپوماتیک غبغب معمولا یک عمل زیبایی است، و بیمه آن را پوشش نمی دهد.

سوالات متداول در مورد لیپوماتیک غبغب

1-چه مدت بعد از لیپوماتیک غبغب می توان دوش گرفت؟

بیماران لیپوماتیک غبغب معمولا می توانند روز بعد از عمل حمام کنند. هنگام دوش گرفتن می توان موقتاً چانه بند را برداشت.

2-چگونه می توان بهبودی لیپوماتیک غبغب را تسریع کرد؟

با رعایت کامل دستورالعمل های بعد از جراحی و استفاده منظم از چانه بند می توان بهبودی را تسریع کرد.

3-چه مدت بعد از لیپوماتیک غبغب می توان فعالیت های ورزشی را شروع کرد؟

ممکن است لازم باشد بیمار تا حداکثر شش هفته پس از درمان، از انجام فعالیت شدید خودداری کند

4-آیا با لیپوماتیک غبغب می توان پوست اضافی صورت و گردن را برداشت؟

خیر. برای این کار باید از جراحی لیفت صورت یا لیفت گردن کمک گرفت.

5- کیبلا چیست؟

کیبلا (Kybella) یکی از گزینه های غیر جراحی برای لیپوساکشن غبغب است. این روش تزریقی که توسط FDA نیز تأیید شده، در رفع چربی زیر چانه موثر بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *