جراحی زیبایی

لیپوماتیک چیست؟

لیپوماتیک چیست

لیپوماتیک یک روش شناخته شده برای ساکشن چربی اضافه از نواحی مختلف بدن است. لیپوماتیک یک روش کم تهاجمی و بدون اسکار برای ساکشن و خارج کردن چربی از نقاط مختلف بدن است. چربی خارج شده با دستگاه لیپوماتیک را می توان مجدد به نواحی دلخواه بدن تزریق کرد. دستگاه لیپوماتیک شامل یک میله باریک است که با کمک آن چربی های اضافه خارج می گردد. همین مزیت لیپوماتیک باعث می شود اسکار جراحی زیبایی بر روی بدن بیمار باقی بماند. هزینه این جراحی زیبایی بسته به میزان چربی که در نواحی مختلف خارج می شود متفاوت است. این جراحی به صورت سرپایی انجام میشود و بیمار بستری نمی شود. به علاوه مراقبت های بعد از این جراحی در مقایسه با جراحی های باز مثل ابدومینوپلاستی بسیار آسان تر میباشد. ساکشن چربی با کمک این دستگاه برای اکثر نواحی بدن کاربرد دارد. همچنین چربی خارج شده قابل تزریق به تمام نقاط بدن می باشد.

لیپوماتیک به چه صورت انجام می گیرد؟

لیپوماتیک به کمک دستگاهی انجام می شود که دارای یک میله به نام کانولا است.

متخصص جراحی زیبایی نقاطی را از قبل روی بدن بیمار مشخص می کند. سپس از نواحی مشخص شده کانولا را به داخل بافت مورد نظر هدایت می کند. کانولا با حرکات مکانیکی لرزشی و ارتعاشی منجر به شکست آنی چربی می شود. چربی های شکسته شده بدون سوزش و نکروز(مرگ و سوختگی) بافت خارج می شوند. مهارت متخصص جراحی در خارج کردن چربی ها بسیار حائز اهمیت است.

همچنین می توان چربی های خارج شده را با کمک یک سرنگ به نواحی دلخواه تزریق کرد. به همین دلیل لیپوماتیک در پیکرتراشی ساعت شنی بسیار پرکاربرد است . برای مثال می توان چربی ران را با این دستگاه خارج کرده و به باسن تزریق کرد. همچنین می توان این چربی را به گونه نیز تزریق کرد. این در حالی است که برخی بیماران متقاضی خارج کردن چربی از غبغب و حتی گونه به کمک لیپوماتیک می باشند.همچنین میتوان چربی های خارج شده با کمک لیپوماتیک را به ناحیه واژن و تناسلی تزریق کرد.

مزایای عمل لیپوماتیک

عمل زیبایی لیپوماتیک نسبت به دیگر روش های ساکشن چربی مزایای متعددی دارد که در زیر به آنها اشاره می کنیم :

 • از مهم ترین مزایای عمل لیپوماتیک این است که در حین عمل جراحی نیازی به بیهوشی نیست (همه شما ازعوارض داروی بیهوشی آگاه هستید) و فقط با بی حسی موضعی میتوان این عمل را انجام داد.
 • دیگر مزیت لیپوماتیک این است که نیازی به بستری بعد ازعمل نیست و فرد میتواند بعد از عمل جراحی به فعالیت روزمره خود بپردازد.
 • ترشحات و خونریزی بعد ازعمل خیلی کمتر از عمل های دیگر است که ممکن است طی یک الی 2 روز به صورت خیلی کم به طول بیانجامد.
 • این عمل ریسک خیلی پایینی دارد و احتمال آمبولی بعد از عمل وجود ندارد.
 • خطر وقوع عفونت بسیار پایین میباشد.
 • درد در این عمل نسبت به دیگر عمل های زیبایی و لاغری کم تر است
 • چربی خارج شده قابل تزریق به دیگر نواحی بدن می باشد.

معایب عمل لیپوماتیک

با آگاهی کامل از معایب عمل لیپوماتیک توقع واقعی از نتیجه جراحی زیبایی خود خواهید داشت . بنابراین حتما موارد زیر را مطالعه فرمایید و قبل از عمل لیپوماتیک در نظر بگیرید :

 • درد بعد ازعمل که البته با خوردن مسکن برطرف می شود.
 • این جراحی برای افراد دارای بیماری های قلبی و تنفسی روش مناسبی نیست.
 • بعد از عمل باید حتما رژیم غذایی رعایت شود تا به مرور زمان چربی ها به حالت اول برنگردند.
 • ممکن است نقطه ای که بی حسی انجام شده برای مدتی همانطور باقی بماند.
 • به دلیل حرکات لرزشی که در این عمل وجود دارد ممکن است بعد ازعمل حالت تهوع به فرد دست بدهد.
 • بعد ازعمل لیپوماتیک ممکن است کبودی در پوست تا 2 الی 3 هفته باقی بماند.

هزینه لیپوماتیک

برخی بیماران دغدغه هزینه لیپوماتیک را دارند. شاید به دلیل شایعاتی که در مورد قیمت این عمل لاغری وجود دارد خیلی از افراد از انجام آن صرف نظر کنند. اما نکته ای که باید به آن توجه کرد مزایایی قابل توجهی ایت که در مقابل هزینه پرداخت شده شامل حال بیمار میگردد. عوامل تاثیرگذار بر هزینه لیپوماتیک به شرح ذیل می باشد :

 • ناحیه مورد نظر
 • میزان چربی بافت
 • محل انجام عمل لیپوماتیک (بیمارستان یا کلینیک)
 • تخصص جراح معالج

تفاوت لیپوساکشن و لیپوماتیک چیست؟

در واقع تصور بسیاری از افراد از لاغری موضعی همان لیپوساکشن است که در سال های قبل طرفداران بیشتری داشت.

این عمل با مکیدن چربی ها توسط دستگاه لیپوساکشن انجام می شود. در لیپوساکشن فرد درد بیشتری را باید متحمل می شود. اگرچه هنوز هم این نوع عمل در بسیاری از کلینیک ها و بیمارستان ها انجام میشود ولی ترجیحا بهتر است تا ازروش های جدیدتر و کم ریسک تر با دستگاه های مجهزتر انجام شود. و بدین ترتیب دستگاه های دستگاه ها و روش های سنتی را حذف نمود. در لاغری لیپوساکشن نیاز به بستری بیشتر و خطرات بیشتری فرد را تهدید میکند. در حالی که در روش لیپوماتیک درد کم تر و نیاز به استراحت چند روزه نیست و فرد چند ساعت بعد ازعمل جراحی میتواند به فعالیت های روزه مره خود رسیدگی کند.

یکی دیگر از عوارض عمل لیپوساکشن خطر آمبولی شدن یا آسیب به بافت های ماهیچه ای و یا عروق خونی می باشد. اما در عمل لیپوماتیک یا پیکرتراشی با لیپوماتیک متخصص جراح زیبایی با مهارتی که دارد مانع از تجمع چربی ها به صورت مایع در بدن می شود و آنها را از بدن بیمار توسط دستگاه های مدرن و حرفه ای خارج میکند. همچنین درعمل لیپوماتیک سطح پوست به طور یکنواخت صاف میشود ولی در لیپوساکشن ممکن است قسمت هایی از پوست به صورت تجمع چربی باقی بماند.

مراقبت های بعد از جراحی لیپوماتیک

بعد از انجام عمل جراحی لیپوماتیک بیمار مقادیر زیادی آب بدن خود را از دست میدهد و بدن دهیدراته می شود. به همین دلیل بیمار باید با با نوشیدن میزان زیادی مایعات و آبمیوه آب از دست رفته بدن را تامین کند. همچنین 2 روز قبل و بعد از عمل باید از مصرف نوشیدنی های الکلی و سیگار خودداری نمود.
در ساعت های اولیه بعد از جراحی بیمار باید چند ساعتی استراحت داشته باشد. اما بیمار بعد ازعمل لیپوماتیک میتواند به فعالیت خود ادامه دهد. اگربیمار پیاده روی روزانه داشته باشد زمان ریکاوری کوتاه تر می شود. اگر لاغری در ناحیه شکم انجام شده است احتمال اینکه پوست شل شده باشد بسیار زیاد است. بنابراین برای جلوگیری از چروک شدن پوست بهتر است که بیماردر 2 الی 3 روز اول به صورت دراز کش یا ایستاده باشد.

سوالات متداول لیپوماتیک

1-چند روز بعد از عمل لیپوماتیک میتوان حمام کرد؟

دو روز بعد ازعمل لیپوماتیک میتوان حمام رفت. اما تا قبل ازحمام کردن باید محل زخم را کاملا تمیز نگه داشته و اگر خونریزی داشته باشد باید از از پدهای بهداشتی استفاده شود.

2-عمل لیپوماتیک برای چه کسانی مناسب است؟

افرادی که با وجود کاهش وزن دچار چاقی موضعی در برخی نقاط بدن می باشند. همچنین افرادی که کاندیدای فرم دهی بدن می باشند. همچنین افرادی که رژیم گرفتن برای آنها کاری بسیار دشوار می باشد و شاخص توده بدن زیر 24 دارند.

3-وزن مناسب برای انجام عمل لیپوماتیک ؟

وزن به تنهایی ملاک مناسبی برای عمل لیپوماتیک نیست. برای انجام لیپوماتیک ابتدا متخصص جراحی زیبایی قد و وزن شما را اندازه گیری میکند. سپس شاخص توده بدنی شما یا همان BMI را محاسبه میکند.اگر شاخص توده بدنی شما بین 18 تا 24 باشد شما وزن مناسبی برای عمل لیپوماتیک دارید.

4- پیکرتراشی با لیپوماتیک چگونه انجام می شود؟

لیپوماتیک با عمل مکانیکی و لرزشی کانولا انجام میشود. متخصص جراحی زیبایی چربی را از نواحی اضافه خارج میکند و به نواحی تورفته وخالی اضافه میکند.

5-آیا میتوان چربی های خارخ شده با لیپوماتیک را در خانه فریز کرد؟

بله شما میتوانید چربی های خارج شده با دستگاه لیپوماتیک را به صورت پک های کوچک در فریزر منزلتان منجمد کنید. بدین ترتیب میتوانید از چربی هایی که فریز کرده اید به دفعات و در جلسات مختلف تزریق چربی استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *