جراحی زیبایی

پروتز چانه

پروتز چانه

پروتز چانه از جمله روش های نوین و پر طرفدار در زمینه ی جراحی های زیبایی فک و چانه به شمار می رود که امروزه در نقاط مختلف جهان از این جراحی زیبایی برای تقارن سازی و زیبایی چهره ی افراد استفاده می شود.

چانه و بینی دو عامل اصلی و مهم در زمینه تقارن سازی و زیبایی صورت به شمار می روند. که تعیین کننده تعادل در صورت هستند، به همین جهت امروزه جراحی های زیبایی مختلفی در زمینه زیباسازی فک، چانه و جراحی زیبایی بینی در جهان انجام می شود.

در واقع شکل چانه و زاویه دار کردن صورت می تواند در جلوه های ظاهری و شخصیتی افراد تاثیر گذاشته و چهره ی آن ها را تحت تاثیر قرار دهد. به همین جهت علاوه بر پروتز چانه، در برخی موارد افراد با کوچک کردن چانه و فک سعی دارند تقارن و تناسب اجزای صورت خود را تغییر داده و یا با ایجاد چانه های بلند جلوه های ظاهری چهره ی خود را بیشتر کنند.

بنابراین با توجه به تحقیقات انجام شده و آمار و ارقام به دست آمده می توان گفت که امروزه جراحی زیبایی فک و چانه یا پروتز چانه یکی از محبوب ترین جراحی ها در جهان شناخته می شود. پروتز چانه یک جراحی بسیار ساده بوده و همچنین این عمل جراحی از عوارض کمتری نسبت به سایر روش های جراحی فک برخوردار است.

چگونگی انجام جراحی زیبایی پروتز چانه

 جراحی زیبایی پروتز چانه به روش های متعدد و مختلفی انجام می گیرد و جراحان و پزشکان متخصص زیبایی در این زمینه با توجه به شرایط سلامتی افراد و نیازهای آن ها از روش های متنوع برای پروتز چانه افراد استفاده می کنند.

پروتز چانه با برش داخل دهانی

از جمله روش های رایجی است که جراحان برای انجام عمل پروتز چانه از آن استفاده می کنند. در این روش جراح متخصص زیبایی با ایجاد یک برش عرضی در داخل دهان و در قسمت بالایی شیار بین لب و فک، فضای مناسبی را برای کاشت پروتز چانه ایجاد می کند. همچنین لازم به ذکر است که در این روش لایه عضلانی داخل چانه نیز شکافته می شود.

در روش برش داخل دهانی پس از ایجاد برش و فضای مناسب کاشت پروتز، پروتز چانه را در محل مورد نظر قرار داده  و از شیار میانی ماهیچه برای ثابت نگه داشتن پروتز در محل مورد نظر استفاده می نمایند و سپس با قرار گرفتن پروتز در محل خود، لایه برش داده شده به ماهیچه یاوربیکولاریس بخیه زده می‌شود.

در خصوص جراحی زیبایی پروتز چانه همانطور که گفتیم روش های متنوعی برای انجام این عمل زیبایی وجود دارد؛ اما آنچه در تمام این روش ها متفاوت است، در واقع چگونگی ایجاد برش و شکاف بر دهان و فک بیمار می باشد.

ایجاد برش به روش های سوپراپریوستیل و ساب‌پریوستیل از جمله روش های اصلی و اساسی در زمینه جراحی زیبایی پروتز چانه است که جراحان براساس شرایط بیمار از یکی از این روش ها برای ایجاد برش و فضای مناسب کاشت پروتز چانه استفاده می نمایند.

پروتز چانه با روش سوپراپریوستیل

پروتز چانه روی لایه پریوست استخوان قرار داده می شود و در روش ساب پریوستیل پروتز چانه در زیر این لایه قرار می گیرد. جراحان متخصص زیبایی معتقدند که قرار دادن ایمپلنت در روش سوپراپریوستیل موجب کاهش جذب استخوانی ایمپلنت می شود؛ بنابراین آن ها روش ساب پریوستیل را برای جلوگیری از این اتفاق پیشنهاد می کنند.

روش ساب پریوستیل

شکاف جراحی در ناحیه بین سمفیز فک پایین ایجاد شده و این شکاف به وسیله فریر جراحی تا منتال فوارمن ادامه پیدا می کند و همچنین برای ثابت نگه داشتن پروتز چانه در این روش یک حفره ایجاد کرده و سپس لایه پریوست بسته شده و پس از آن لایه های ماهیچه ای و غشای مخاطی هر کدام جداگانه بخیه زده می شوند.

همچنین یک روش جایگزین برای تکنیک ساب منتال این است که یک برش 2 سانتی متری بیرون از چانه ایجاد شود و این شکاف تا لایه پریوست استخوان ادامه یابد تا فضای کاشت پروتز چانه در وسط این ناحیه و پایین ترین محل قرار گیری عصب های صورت ایجاد شود. در این روش برای ثابت کردن پروتز در محل مورد نظر از نخ بخیه استفاده می نمایند و همچنین شکاف ایجاد شده به صورت لایه لایه بخیه زده می شود.

جراحی زیبایی پروتز چانه را می توان با بیهوشی عمومی و یا بیهوشی موضعی انجام داد و همچنین این عمل زیبایی را می توان با سایر عمل های زیبایی از جمله عمل های راینوپلاستی (جراحی پلاستیک بینی) و رایتیدکتومی (لیفت صورت) به طور همزمان به انجام رساند.

اقدامات لازم بعد از جراحی پروتز چانه

پس از انجام عمل زیبایی پروتز چانه لازم است که به یک سری نکات توجه داشته باشیم و توصیه های پزشکی در این زمینه را جدی بگیریم. به همین منظور در این بخش از مقاله سعی داریم نکات و اقدامات لازم پس از انجام عمل جراحی پروتز چانه را برای شما تشریح کنیم:

  • پس از انجام عمل جراحی همواره لازم است مدت معینی را مطابق با نظر پزشک به استراحت کامل بپردازید.
  • پس از انجام عمل پروتز چانه حتما به مدت سه روز از کمپرس سرد استفاده کنید، در واقع لازم است که تا سه روز بعد از انجام عمل جراحی کمپرس سرد را به صورت مرتب بر روی محل مورد نظر قرار دهید.
  • از انجام فعالیت های بدنی و ورزش های سنگین تا چند روز بعد از انجام عمل جراحی خودداری کنید.
  • یک روز بعد از عمل جراحی می توانید استحمام کرده و صورت خود را بشویید.
  • داروهای تجویز شده توسط پزشک را به صورت مرتب مصرف نموده و در صورت احساس هر گونه درد می توانید از استامینوفن استفاده کنید.
  • بهتر است در 24 ساعت اولیه پس از عمل جراحی خود از خوردن غذاهایی که به جویدن نیاز دارند، خودداری کرده و از غذاهایی مثل سوپ، آش و … استفاده کنید.
  • سعی کنید در روزهای اول پس از انجام عمل جراحی خود از باز و بسته شدن دهانتان جلوگیری نمایید.

انجام عمل زیبایی پروتز چانه به چه کسانی توصیه می شود؟

برای انجام عمل زیبایی چانه از جمله پروتز چانه باید بگوییم افرادی که تمایل دارند از این عمل زیبایی استفاده کنند، همواره باید از سلامت جسمانی کاملی برخوردار باشند. و همچنین انتظارات واقع بینانه ای نسبت به انجام این عمل و نتیجه آن داشته باشند.

همچنین مردان و زنانی که چانه های کوچکی دارند، خصوصا افرادی که از نیم رخ چانه ی آن ها عقب رفته است بهترین گزینه برای انجام عمل زیبایی پروتز چانه هستند.

این افراد همچنین می توانند از تزریق بوتاکس به صورت ژل در محل چانه به جای عمل پروتز چانه نیز استفاده کنند. تزریق ژل بوتاکس چانه یک روش ساده تر و کم تهاجمی تر در این زمینه می باشد که اثرات جانبی کمتری نیز دارد؛ اما با توجه به شرایط جسمانی و سلامتی افراد بهتر است در این زمینه با جراح متخصص مشورت نموده و یک راهکار مناسب برای انجام عمل زیبایی چانه انتخاب نمایید.

سوالات متداول عمل پروتز چانه

1-در خصوص انجام عمل زیبایی پروتز چانه همواره چند روش برای ایجاد برش و شکاف روی فک و دهان بیمار وجود دارد؟

همانطور که در ضمن مقاله نیز گفته شد، همواره دو روش اصلی و اساسی برای ایجاد برش و شکاف روی فک و دهان بیمار در عمل زیبایی پروتز چانه وجود دارد که این دو روش با عناوین سوپراپریوستیل و ساب پریوستیل شناخته می شوند.

2-در روش ساب پریوستیل جراحان برای ثابت نگه داشتن پروتز در محل مورد نظر از چه راهکاری استفاده می کنند؟

در روش ساب پریوستیل جراحان زیبایی برای ثابت نگه داشتن پروتز چانه در محل مورد نظر یک حفره ایجاد می کنند و سپس لایه پریوست بسته و پس از آن لایه های ماهیچه ای و غشای مخاطی را به صورت جداگانه بخیه می زنند.

3-عمل زیبایی پروتز چانه را با کدام عمل های زیبایی به طور همزمان می توان انجام داد؟

برخلاف سایر عمل های زیبایی، عمل پروتز چانه را می توان همزمان با سایر عمل های زیبایی انجام داد و از جمله عمل هایی که می توانیم به طور همزمان با عمل پروتز چانه انجام دهیم عمل های راینوپلاستی (جراحی پلاستیک بینی) و رایتیدکتومی (لیفت صورت) می باشند.

4-پس از انجام عمل جراحی پروتز چانه لازم است به چه نکاتی توجه نموده و چه اقداماتی در این زمینه داشته باشیم؟

پس از انجام عمل زیبایی پروتز چانه همواره لازم است که به نکات و توصیه های پزشکی در این زمینه توجه نموده و با توجه به دستورالعمل های پزشکی به مدت 24 ساعت از خوردن غذاهای جویدنی خودداری نمایید.

5-چه کسانی می توانند از عمل زیبایی پروتز چانه استفاده کنند؟

تمام افرادی که علاقه مند به عمل های زیبایی هستند و دارای شرایط جسمانی سالم می باشند، می توانند عمل زیبایی پروتز چانه را انجام دهند؛ اما توجه داشته باشید این عمل به مردان و زنانی توصیه می شود که چانه های کوچک و عقب رفته ای دارند. بنابراین همه افراد در هر سن و جنسیتی می توانند این عمل زیبایی را انجام دهند اما بهتر است قبل از هر گونه اقدامی با یک جراح متخصص زیبایی مشورت نموده و از او در این زمینه راهنمایی بخواهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *