تزریق چربی, جراحی زیبایی

ترانسفر چربی

ترانسفر چربی

در عمل انتقال چربی یا ترانسفر چربی متخصص جراحی زیبایی قسمت هایی از بدن که چربی ها انباشته شده است را به دیگر نواحی که لاغرتر یا دارای تورفتگی هستند و نیاز به پر شدن و  برجسته تر شدن دارد انتقال می دهد. در واقع یکی از عمده ترین مشکلات چروک پوست یا ایجاد خط و خطوط اخم و لبخند و پیشانی در اثر کمبود چربی به وجود میاید. البته این خطوط تا زمانی که عمیق نشده باشند می توان آنها را با تزریق بوتاکس برطرف نمود اما زمانی که عمیق تر شوند بهتر است از عمل تزریق چربی و انتقال و ترانسفر چربی استفاده نمود.

در این حالت هدف پرکردن نواحی توخالی و ناصاف برخی نواحی می باشد. البته که هر نوع عمل زیبایی دارای مزایا و معایبی نیز می باشد و این نوع تزریق های زیبایی هم به همین صورت هستند. همچنین نکاتی که بعد از هر عمل جراحی باید انجام شود تا نتیجه بهتری حاصل شود را باید در عمل انتقال چربی نیز در نظر داشته باشید. همینطور بدن خود را با توجه به راهنمایی و مشاوره پزشک قبل از عمل انتقال چربی و ترانسفر چربی آماده کنید. عمل انتقال چربی در قسمتهای مختلف بدن قابل تزریق می باشد که در این مقاله به طور خلاصه توضیح می دهیم. همچنین چگونگی انجام این نوع عمل که توسط متخصص جراح زیبایی انجام می شود را برایتان به طور خلاصه بیان می کنیم.

چه زمانی از عمل انتقال چربی یا ترانسفر چربی استفاده می شود؟

گاهی مواقع احساس می کنید که پوست شما چروک و پژمرده شده است. حال این چروک می تواند بر روی دستها ، صورت ، سینه یا …. باشد. در این صورت می توانید پوست خود را با عمل تزریق چربی جوان سازی کنید. بعضی مواقع برای از بین بردن جای زخم یا قسمت های تو خالی پوست که در دوران کودکی ایجاد شده است میتوانید تزریق چربی را انجام دهید. همچنین می توان چربی های اضافه را از نواحی برجسته خارج کرد.

هدف از پیوند و تزریق چربی چیست؟

هدف از پیوند چربی همگام سازی پوست و نواحی توخالی می باشد که در زیبایی نقش بسیار بسزایی دارد. اما انجام این عمل زیبایی ملزم به  سلامت جسمانی بیمار است. بدین معنی که به اندازه کافی بافت های چربی در نقاط مختلف بدن وجود داشته باشد که بتوان آن را انتقال داد. همچنین شخص متقاضی مصرف دخانیات نداشته باشد. همچنین سلامت قلبی و عروقی متقاضی پیوند و تزریق چربی بسیار مهم است.

ترانسفر چربی در کدامیک از اندامها انجام می گیرد؟

ترانسفر چربی یا همان انتقال چربی در بسیاری از نقاطی از بدن که دارای افت و تورفتگی می باشد انجام می گیرد. اما اکثر مردم که حتی سن کم تری هم دارند و پوست آنها چروک نشده است برای زیباتر شدن چهره خود عمل تزریق چربی به گونه را انجام می دهند که می توان گفت از رایج ترین نوع ترانسفر چربی می باشد. اما به طور کل برای بسیاری از نواحی دیگر بدن نیزعمل تزریق چربی استفاده میشود. مثلا:

خطوطی که در پیشانی دراثر اخم کردن یا بالا رفتن سن ایجاد شده است. یا به نواحی چانه یا گردن که گاهی برای تغییر سایز چانه حتی می توان از این عمل زیبایی استفاده کرد.

همچنین برای افرادی که لکه های قهوه ای در پوست دست های آنها ایجاد شده تزریق چربی بسیار مفید است. در این موارد می توان با انجام این عمل پوست دست ها را جوان سازی نمود. حتی چین و چروک هایی که در پوست ایجاد شده است را به طور صاف و یکنواخت درآورد.

همچنین، برای بزرگ کردن سینه و باسن نیز می توان از تزریق چربی استفاده کرد. البته که بزرگ کردن سینه ها از طریق پروتز انجام می گیرد اما گاهی افراد زیر بار عمل جراحی پروتز سینه نمی روند و تنها با تزریق چربی میتوانند سایز سینه های خود را افزایش دهند. همینطور در مورد افزایش سایز باسن هم این مورد صدق می کند.

فرایند انتقال چربی به چه صورت میباشد؟

انجام این عمل زیبایی بسیار راحت و سرپایی است و حتی گاهی در مطب انجام می شود. به طوری که با بی حسی موضعی نواحی که دارای چربی بیشتر است مانند ران ها ، یا شکم با عمل ساکشن چربی ها را بیرون کشیده و سپس چربی ها را داخل دستگاه سانتروفیوژ میریزند تا ناخالصی ها را از چربی ها جدا کند. در مرحله بعد از تزریق با سوزن های مخصوص به نواحی مختلف که نیاز به چربی دارد تزریق چربی انجام می شود.

باتوجه به نوع عمل جراحی پزشک متخصص زیبایی تشخیص میدهد که چه مقدار چربی را از ناحیه مورد نظر خارج کند.

برش ها و زخم های بعد از پیوند چربی به چه صورت خواهند شد

این عمل زیبایی کاملا بدون ریسک می باشد و هیچ خطری ندارد. زیرا چربی های بدن خود بیمار از قسمتی از بدن بیمار گرفته می شود و به ناحیه دیگر بدن بیمار تزریق می شود.

همچنین به دلیل استفاده از دستگاه سانتروفیوژ و رعایت نکات بهداشتی و وسایل استریل شده سبب عفونت یا زخم نمی شود. در واقع جای زخم های لیپوساکشن به مرور از بین می رود و در موارد بسیار نادر ممکن است اثرات آن در بدن باقی بماند. البته این مورد کاملا به مهارت و تخصص جراح زیبایی بستگی دارد.

آمادگی قبل از عمل انتقال چربی

برای انجام عمل زیبایی تزریق چربی و انتقال چربی بهتر است از 2 هفته قبل تحت نظر جراح متخصص زیبایی باشید تا با راهنمایی و مشاوره این عمل به صورت ساده و بدون هیچ گونه خونریزی و عفونت انجام شود. در چنین شرایط جراح متخصص زیبایی پیشنهاد می کند:

  • از مصرف قرص های رقیق کننده خون مانند آسپیرین و داروهای استروئیدی خودداری کنید.
  • از مصرف دخانیات و الکل پرهیز کنید.

همچنین توصیه می شود که قبل از عمل انتقال چربی با یک روش مناسب موهای ناحیه انتقال چربی را شیو و تمیز کنید.

ریکاوری و مراقبت های بعد از عمل انتقال چربی

ممکن است در اثر ساکشن چربی که در این عمل انجام می شود بعد از عمل جراحی کمی درد احساس کنید که در این صورت با مصرف مسکن برطرف می شود.

بهتر است در 1 یا 2 روز اول از کمپرس آب یخ استفاده کنید. اما دقت کنید که کمپرس یخ را به صورت مستقیم روی جراحت قرار ندهید زیرا باعث از بین رفتن کامل سلول های پوستی می شود.

معمولا کبودی و تورم پوست در هفته اول باقی می ماند که در این صورت در روز اول یا دوم باید از غذاهایی که سبب متورم شدن می شود مصرف نکرد و از رژیم غذایی آبکی استفاده شود.

برای جلوگیری از متورم شدن ناحیه انتقال چربی باید از مصرف غذاهایی که سبب متورم شدن می شود مانند سیب زمینی و …. خودداری نمود.

2 الی 3 روز بعد از انجام انتقال چربی پوست خود را به آرامی با آب ولرم بشویید و سپس کرم ترمیم کننده به آن نواحی بمالید. شما می توانید  این عمل را 2-3 بار در روز انجام دهید.

 مزایای انتقال چربی:

مهمترین مزیت انتقال و تزریق چربی به پوست  شادابی و جوان سازی پوست می باشد و همینطور از بین رفتن خطوط و اسکار در بدن است.

فرم دهی و برجسته نمودن برخی نقاط صورت یا بدن به طور دلخواه.

استفاده از چربی بدن خود بیمار.

جذب چربی در هر نقطه از بدن که بعد از تزریق میتوان به شکل دلخوا در بیاورید.

ماندگاری بالای چربی.

هزینه مناسب عمل انتقال چربی همرا با نتایج مطلوب

معایب انتقال چربی:

ممکن است در روزهای اولیه تزریق چربی به صورت دلخواه نباشد و برخی نقاط برجسته تر به نظر بیایید و عدم تقارن وجود داشته باشد.

تورم و کبودی بعد از عمل انتقال و ترانسفر چربی

عمل انتقال چربی ممکن است طولانی مدت باشد اما به صورت دائمی نمی باشد

هزینه های عمل زیبایی انتقال چربی

هزینه های عمل تزریق و انتقال چربی بسته به میزان حجم و قسمتی از بدن که قرار است در آن تزریق انجام شود متفاوت است. در نتیجه قبل از انجام عمل بهتر است در جلسات مشاوره برای تعیین قیمت ترانسفر چربی با متخصص جراحی زیبایی خود مشورت کنید.

 سوالات متداول ترانسفر چربی

1-چه مقدار چربی را میتوان برای انتقال به سینه یا باسن برداشت؟

انتقال چربی هرچند به نظر ساده است اما در نهایت باید توسط یک جراح دارای بورد تخصصی و با تجربه انجام پذیرد. زیرا انتقال چربی به انواع بدن ها متفاوت است و ممکن است بدن یک شخص قدرت جذب بالایی در جذب چربی داشته باشد بنابراین در این حالت با توجه به تشخیص جراح زیبایی چربی بیشتری باید تزریق شود.

2-عمل تزریق چربی به سینه ها بهتر است یا عمل پروتز؟

بعد از انجام عمل تزریق چربی به سینه ممکن است در نتایج ماموگرافی اشکالاتی به وجود بیایید از جمله رسوب کلسیم و وجود کانسر اما در عمل پروتز این نگرانی ها وجد ندارد و همینطور با تزریق چربی میتوان 2 الی 3 سایز سینه ها را بزرگ تر نشان داد. ماندگاری پروتز سینه از تزریق چربی به سینه بیشتر است.

3-ماندگاری عمل انتقال چربی چقدر است؟

در روش انتقال چربی با روش های قدیم باید توجه داشته باشید که باید این عمل را طی 3-4 جلسه انجام دهید تا ثابت باقی بماند. اما اگر با دستگاه های مجهز بادی جت انجام شود همان یک بار تزریق کافی است و مدت طولانی ماندگاری دارد.

4-ریسک های بعد از عمل جراحی انتقال چربی؟

هر عملی به موازات ممکن است ریسک هایی داشته باشد که از جمله ریسک این عمل میزان رضایت بیمار از مقدار چربی تزریق شده ومیزان  فرم دهی  می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *