خدمات پوست

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس

از میان روش های مختلفی که برای رفع چین و چروک وجود دارد، تزریق بوتاکس را می توان موثرترین روش دانست. بسیاری از چین و چروک ها به دلیل انقباض ماهیچه ها ایجاد می شوند، بنابراین اگر بتوانیم مانع از این  انقباض شویم، خواهیم توانست از نمایان شدن چین و چروک ها رهایی پیدا کنیم. بوتاکس ماده ای است که باعث کاهش انقباض و حرکات ماهیچه ها شده و با این روش مانع از ایجاد چین و چروک می شود. در نتیجه موجب جوانسازی صورت می شود.

با توجه به ماهیت این روش، اهمیت زیادی دارد که حتما برای تزریق بوتاکس به یک متخصص با تجربه مراجعه نمایید. چرا که تزریق با دوز نامناسب و به روش غیر علمی می تواند باعث فلج شدن ماهیچه ها شود و عوارض جانبی متعدد دیگری از جمله عفونت به همراه داشته باشد.

تزریق بوتاکس برای رفع کدام نوع از چین و چروک ها مناسب است؟

استفاده از تزریق بوتاکس برای رفع چین و چروک های پیشانی موسوم به خط اخم و کنار چشم بسیار کاربرد دارد و بهترین نتیجه را می دهد. البته ممکن است برای رفع چین و چروک سایر نواحی صورت، خطوط زیر چشم، بالا بردن ابرو ها و … نیز از این روش استفاده شود ولی احتمال بروز عوارض بیشتر بوده و معمولا به مهارت بیشتری نیاز دارد. مشورت با یک متخصص جراح زیبایی و متخصص پوست و مو می تواند در تصمیم گیری بسیار مفید باشد. از این روش به دلیل محدودیت هایی که در حرکت ایجاد می کند برای رفع چین و چروک برخی نواحی از جمله گردن استفاده نمی شود.

آیا با استفاده از تزریق بوتاکس ماهیچه های صورت فلج می شود؟

بوتاکس محبوب ترین روش برای رفع چین و چروک صورت به ویژه چین و چروک پیشانی و اطراف چشم در سراسر جهان است اما بسیاری از افراد این روش را معادل با فلج شدن صورت می دانند.در روش لیفت ابرو با بوتاکس هم به همین صورت است زیرا با فلج کردن عضلاتی که ابرو را به سمت پایین می کشد مانع ازایجاد چین و چروک می شود و در نتیجه سسب جوانسازی صورت می شود. اما آیا واقعا در تزریق بوتاکس ماهیچه های صورت فلج می شود؟ بوتاکس اگر توسط متخصص و اصولی تزریق شود، منجر به فلجی صورت نمی شود و فقط حرکت ماهیچه ها کم می شود. در صورتی که بلافاصله پس از تزریق نیز ماهیچه ها حرکتی نداشته باشند معمولا پس از مدت کوتاهی ، حرکت ماهیچه ها بیشتر خواهد شد. با مرور زمان اثر تزریق ممکن است به صورت کامل از میان برود.

مزیت ها و برتری های تزریق بوتاکس

اصلی ترین مزیت و برتری تزریق بوتاکس در میزان تاثیر آن در رفع چین و چروک است. این روش برای خطوط اخم پیشانی و اطراف چشم بهترین گزینه است و کم ترین عارضه را دارد.

مزیت های دیگر این روش طول مدت تاثیر آن است. در مقایسه با روش های مشابه این روش برای مدت زمان بیشتری قادر به زدودن چین و چروک می باشد. بوتاکس صرفا برای رفع چین و چروک نیست و می توان با استفاده از آن برای کاهش تعریق نیز استفاده نمود. در صورتی که برای رفع چین و چروک پیشانی بوتاکس تزریق نمایید می توانید انتظار کاهش تعریق را نیز داشته باشید. برخی اوقات از تزریق بوتاکس برای کاهش تعریق زیربغل، کف دست ها و … نیز استفاده می شود.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

پس از تزریق نیاز به مراقبت های پیچیده ای ندارید، فقط کافی است 3 تا 4 ساعت پس از تزریق دراز نکشید و محل تزریق را ماساژ ندهید. برای جلوگیری از التهاب و کبودی بهتر است برای چند ساعت بر روی محل تزریق از کیسه یخ استفاده کنید. ممکن است متخصص و جراح زیبایی از شما بخواهد با حرکات مشخص و نظم خاصی ماهیچه های خود را به صورت ارادی برای مدت مشخصی منقبض کنید. در کل پس از تزریق بوتاکس، برای مدت کوتاهی ورزش های سنگین، استفاده از مواد آرایشی و قرار گرفتن در معرض آفتاب توصیه نمی شود.

سوالات متداول تزریق بوتاکس

1-تاثیر بوتاکس چه مدت بعد نمایان می شود و تا چه زمانی ماندگار است؟

تاثیر بوتاکس معمولا 3 تا 7 روز پس از تزریق به صورت کامل نمایان و مشخص است. ماندگاری تاثیرات این روش بستگی زیادی به اهداف، محل تزریق و مقدار تزریق دارد اما می توان انتظار داشت که به صورت متوسط حداقل برای 6 ماه نتایج ماندگار باش

2-آیا ممکن است تزریق بوتاکس جواب ندهد؟

 هرچند این اتفاق نادر است ولی ممکن است فردی در برابر ماده بوتاکس مقاوم بوده و ماهیچه های او دچار تغییر نشوند. همچنین اگر چرخه سرد نگهداری بوتاکس به درستی نگهداری نشود ماده موثر بوتاکس بی اثر خواهد شد.

3- تزریق بوتاکس برای چه کسانی مجاز نیست؟

قبل از تزریق، متخصص و جراح زیبایی، شرایط جسمانی شما را به دقت مورد بررسی قرار می دهد. در صورتی که بیماری مشخصی دارید حتما باید با جراح زیبایی یا متخصص پوست و ارائه دهنده این خدمات زیبایی مطرح نمایید اما انجام بوتاکس با اغلب بیماری ها تناقضی ندارد. در کل این خدمات زیبایی برای افراد زیر بیست سال، زنان باردار یا مادران در دوران شیردهی توصیه نمی شود.

4-تزریق بوتاکس چه عوارضی دارد ؟

ممکن است پس از تزریق برای مدت زمان کوتاهی دچار التهاب شوید یا در ناحیه تزریق سوزش و درد بسیار مختصری را احساس نمایید. بوتاکس معمولا عارضه دیگری ندارد البته مشروط به این که در یک مرکز خدمات زیبایی تخصصی انجام شود. از بوتاکس برای کاهش تعریق و رفع چین و چروک نواحی مختلف بدن استفاده می شود اما در کل رفع چین و چروک ناحیه پیشانی موسوم به خطوط اخم و اطراف چشم کم عارضه ترین نوع تزریق بوتاکس می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *