تغذیه و لاغری, خدمات پوست

مزوتراپی لاغری

مزوتراپی لاغری

یکی از روش‌های غیر تهاجمی جدید برای کاهش وزن استفاده از روش مزوتراپی لاغری می‌باشد. مزوتراپی روشی است که در فرانسه و اروپا به عنوان یک تکنیک کاهش وزن به صورت رایج استفاده می‌شود. اخیرا در آمریکا نیز مورد توجه پزشکان قرار گرفته است. همچنین در چند سال گذشته در کشور ما ایران نیز استقبال خوبی از مزوتراپی لاغری شده است. این روش به عنوان یک روش مکمل برای کاهش وزن و لاغری موضعی بسیار موثر است.

برای مزوتراپی لاغری از چه روش‌هایی استفاده می‌شود؟

مزوتراپی شامل انجام برخی تزریقات برای ذوب شدن لایه‌های چربی زیر جلدی می‌باشد. این روش در مناطقی مورد استفاده قرار می‌گیرد که باید چند اینچ کاهش سطح پیدا کنند؛ همچنین در درمان سلولیت نیز این روش مورد استفاده قرار می‌گیرد.  موادی که تزریق می‌شوند خواصی دارند که باعث می‌شود چربی زیر پوستی حل شود و این واکنش بسیار سریع رخ می‌دهد.

روش‌هایی که در مزوتراپی برای کاهش وزن استفاده میشود دو دسته هستند:

روش تزریقی یا لیپولیز

عمقی که باید نیدل وارد شود و مواد تزریق شود بسیار اهمیت دارد تا از عفونت جلوگیری شود؛ بنابراین بسیار اهمیت دارد برای مزوتراپی لاغری به فردی مراجعه کنید که حرفه‌ای و قابل اطمینان باشد. در این نوع مزوتراپی توصیه می‌شود فرد بین 6 تا 8 جلسه مراجعه کند و فواصل بین جلسات 10-14 روز باشد.

روش غیر تزریقی

در این روش بافت چربی با روش الکتروپوریشن زدوده می‌شود.
برای انجام آن باید از دستگاه خاصی استفاده کرد که کانال‌های کوچکی روی پوست ایجاد می‌کند تا از طریق آن مواد لازم به عمق مورد نظر از اپیدرم و درم برسند.  این روش بدون درد است و موادی که تزریق می‌شود خواصی دارند که باعث ذوب شدن و جمع شدن سلول‌های چربی می‌شود.

مزوتراپی واقعیت یا افسانه

واقعیت این است که مزوتراپی ابتدا برای بیماری ‌های عفونی، عروقی، آسیب ‌های ورزشی و بهبود جریان خون استفاده می‌ شد و این تکنیک شامل تزریق مقادیر کمی از داروهای مختلف به لایه مزودرم (شامل چربی و بافت همبندی ) در زیر پوست می ‌باشد. وقتی این مواد به زیر پوست تزریق می ‌شوند چربی زیر جلدی ذوب می ‌شود.
متخصصین پوست و مو و متخصصین تغذیه می‌گویند به طور تجربی مشاهده کرده‌اند که 5 درصد از بیماران از مزوتراپی جواب نمی‌گیرند ولی برای 95 درصد دیگر نتیجه فوق العاده بوده است.
این متخصصین معتقد هستند که تاثیرات مزوتراپی در کاهش وزن، رفع چربی‌های موضعی و برخی مشکلات دیگر مانند سلولیت بسیار قابل توجه بوده است.
موادی که برای مزوتراپی استفاده می‌ شوند طیف متفاوتی از انواع آمینواسید ها و آمینوفیلین، ویتامین‌ ها، نوکائین و حتی عصاره برخی گیاهان می ‌باشد که همگی تاییدیه FDA دارند.

چه افرادی از مزوتراپی لاغری سود می‌برند؟

مزوتراپی لاغری برای هر فردی می‌تواند استفاده شود! افرادی که به رفع چربی در ناحیه تنه، باتک، شکم و پاها نیاز دارند یا حتی افرادی که خودشان لاغر هستند ولی از چاقی موضعی رنج می‌برند. جالب است بدانید پزشکان باور دارند که بعد از مزوتراپی لاغری، چاقی مربوطه برگشت پذیر نیست ولی لازم است فرد رژیم غذایی خاصی را دنبال کند که به آن رژیم غذایی بعد از مزوتراپی می‌گویند. گاهی مواقع هم مزوتراپی صورت جهت داشتن پوست صاف و براق انجام می شود.

برای جواب گرفتن از مزوتراپی لاغری چند جلسه درمانی لازم است؟

بعضی از بیماران اظهار می کنند که بلافاصله بعد از جلسه اول مزوتراپی تاثیرات خوبی را در خود احساس کردند. برای جواب گرفتن از مزوتراپی با هدف کاهش وزن به طوری که یک سایز لباس یا کمربند کم کنید حداقل به 4 جلسه مزوتراپی لاغری نیاز دارید. برخی متخصصین بسته به تجربه خود تعداد جلسات متفاوتی را به شما پیشنهاد می‌کنند دکتر Shapiro که مسئول دپارتمان مزوتراپی در نیویورک است به بیمارانش توصیه می‌کند برای کاهش وزن به 5 تا 10 جلسه مزوتراپی لاغری نیاز دارند و تعداد تزریقاتی که در هر جلسه انجام می‌شود متفاوت است؛ بین 50 تا 150 تزریق در هر جلسه مزوتراپی انجام می شود.

فواید مزوتراپی لاغری که قبلا نمی‌دانستید!

نیازی به جراحی ندارد و در نتیجه خطراتی که بعد از هر عمل جراحی برای فرد ایجاد می‌شود را هم ندارد.
برای انجام مزوتراپی لاغری به زمان طولانی نیاز نیست. کل پروسه تزریقات حدود 20 دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد.
مدت کوتاهی بعد از درمان می‌توانید به سر کار برگردید.
جریان خون موضعی را بهبود می‌بخشد.
ذوب کردن چربی‌ها

سوالات متداول درباره مزوتراپی لاغری

1-آیا مزوتراپی لاغری عوارض جانبی دارد؟
عوارض جانبی مزوتراپی لاغری کوتاه مدت هستند و عمده شکایات بیماران خراشیدگی ناشی از تزریقات، تورم و درد در ناحیه تزریق می‌باشد که در صورت لازم درمان می‌شوند. تزریقات مزوتراپی لاغری از طریق نیدل‌هایی که در تفنگ مزوتراپی تعبیه شده‌اند صورت می‌گیرد. و از این رو عمده شکایت افراد این است که احساس می‌کنند مورچه‌ها دارند آن‌ها را گاز می‌گیرند و بعد از تزریق احساس بی‌حسی می‌کنند.

2-بعد از درمان مزوتراپی چه مراقبت‌هایی لازم است؟
لازم است فرد بعد از جلسات تزریقات یک رژیم غذایی متناسب همراه با برنامه ورزشی داشته باشد و سطح هورمون هایش تحت کنترل و منظم باشند.

3-آیا مزوتراپی لاغری گران است و هزینه مزوتراپی چقدر است؟
مزوتراپی ارزان نیست و به آن بیمه تعلق نمی‌گیرد و در دسته طب مکمل جای می‌گیرد. هزینه مزوتراپی بسته به میزان مواد به کار رفته در تزریق و همچنین سطحی از بدن که مورد درمان قرار می‌گیرد متفاوت است. درست است که مزوتراپی روش ارزانی نیست اما در مقایسه طولانی مدت، در نهایت از لیپوساکشن و روش های جراحی زیبایی ارزانتر تمام می‌شود. هزینه مزوتراپی بر اساس تعداد جلسات مورد نیاز و میزان هر سی سی از مواد مزوتراپی مشخص می شود.

4-چه افرادی کاندید مناسبی برای مزوتراپی لاغری نیستند؟
افرادی که لخته خون دارند یا در ریسک بالای ابتلا به آن هستند.
فرد مبتلا به آریتمی قلبی
خانم باردار
افراد تحت درمان برای انواع سرطان
افراد مبتلا به دیابت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *